DŮLEŽITÉ: info a přihlášení se – ÖTZTALSKÉ ALPY – Senales – Itálie – 2020

Dobrý den turistky, turisté.

Na rok 2020 je plánován letní pobyt do italských Alp viz příloha. Je to ten pobyt, o kterém byla naše WWW anketa.
Termín je 12.-19.7.2020. Pobyt je na 5 nocí v BLU HOTELY SENALES v nadmořské výšce 2020m. První a poslední noc je plánovaná na cestu autobusem. Vše viz příloha.

Protože o hotel je dost velký zájem (taktéž viz příloha), musíme tento pobyt organizovat s velkým předstihem a tedy v jiném režimu, než jsme zvyklí.
Proto touto cestou (WWW stránky, maily, výšlapy atd.) vyzýváme k přihlášení se na tuto akci a uhrazení NEVRATNÉ zálohy ve výši 3 tisíce Kč nejpozději do 20.11.2019.
(Bankovní spojení KČT Petřvald: účet č. 239509941/0300 – v textu uveďte jméno)

Podmínky účasti:

1. Pojede ten, kdo se dříve přihlásí a uhradí NEVRATNOU zálohu 3 tisíce Kč. Vzhledem k termínu závazného přihlášení nelze zohledňovat účasti a aktivity, jak to děláme u jiných vícedenních zájezdů.
2. Minimální počet přihlášených musí být 35. Při počtu 43 a více účastníků bude cena za osobu 9750 Kč + poplatky viz příloha. Za každé mínus místo se cena bude zvyšovat o 90 Kč až na cenu 10470 Kč + poplatky viz příloha při počtu 35 účastníků.
3. Nebude-li 20.11.2019 minimální počet přihlášených s uhrazenou NEVRATNOU zálohou 35 osob, nebude se tento vícedenní zájezd do Alp konat. V tom případě výbor navrhne náhradní akci. Pravděpodobně taky Alpy. Přihlášení budou mít přednostní právo na tuto náhradní akci. V případě nezájmu jim bude záloha vrácena.

Prosíme zájemce, aby se hlásili co nejdříve obvyklým způsobem, tj.:

Jarmila Dolejší na telefon +420 702 177 456, nebo email jarmila.dolejsi@seznam.cz
Případně přímo na nejbližších našich společných akcích (Kremnické vrchy 26. – 28.10., Moravskoslezské Beskydy – 9.11.2019 atd.)

S poděkováním výbor KČT Petřvald.

Zde příloha:
———————

TÝDEN TURISTIKY
12.7. – 19.7.2020
ÖTZTALSKÉ ALPY – SENALES

Vysokohorská (velehorská) turistika pod a mezi impozantními štíty Ötztalských Alp. Výstupy (náročné) na nádherné štíty, pohodlné vycházky kolem čarokrásných jezer, výstupy na turistické chaty a sedla (vše v závislosti na počasí). Zájezd je zaměřen především na turistiku střední obtížnosti (bez extrémů). Umožňuje však také náročnější program, případně také nenáročnou rekreaci. Vlastní výstupy a túry si účastníci volí sami dle svých zkušeností, kondice, vybavení a především aktuálního počasí a podmínek na horských stezkách. K „zjednodušení“ nástupů slouží vysokohorské ubytování ve výšce 2 020 m, možnost využití lanovek až do výšky 3 200 m (využitelné na 2 – 3 túry, dle náročnosti turistů).

Kouzelné Ötztalské Alpy obklopují pohádkové údolí Val Senales (Schnalstal). V nádherném vysokohorském letovisku Maso Corto (Kurzras), v nadmořské výšce 2 020 m, leží přímo mezi ledovci a třítisícovými štíty Blu hotely Senales se sportovním centrem (olympijský bazén atd.) a stále oblíbenějšími službami all inclusive. Ideální místo pro turisty a vysokohorské turisty. Ledovcová lanovka (vzdálena cca 100 m od hotelu) vyveze zájemce do výšky 3 200 m. Nová kabinová lanovka (120 m od hotelu) míří na protější svahy do výšky 2 450 m. V Senales lze zvolit doslova nepřeberné množství túr (za odpovídajícího počasí a sněhových podmínek) na turisticky přístupné štíty ve výšce mezi 3 000 – 3 300 m. Zkušení a velmi dobře vybavení vysokohorští turisté (lana, mačky, cepín, přilba, znalost pohybu na sněhu a ledu) mohou individuálně vystoupit (dobrá je alespoň krátká aklimatizace) také na náročně dostupné štíty o výšce nad 3 500 m (např. oblíbená, těžká túra na Similaun 3 599 m). Všichni budou nadšení z výhledu na druhou nejvyšší horu Rakouska Wildspitze 3 770 m a na jihozápadě se rozkládající obří štít Ortler 3 902 m. Ötztalské Alpy jsou mezi turisty velmi populární. Většina turistů je zná ze severní, rakouské strany. Jižní italská (jihotyrolská) část je oproti severu oázou klidu a bývá zde také „nepatrně“ lepší počasí. Oblast Senales je slavná také díky nálezu (r.1991) mumie muže z ledu, Ötziho. Kolem Ötziho se tady vše točí. Je zde vysokohorské muzeum Ötziho (v horní stanici lanovky), archeologická stezka, populární je poměrně náročný výstup na místo, kde byl 19. září 1991 Ötzi nalezen.

Samozřejmě je v údolí Senales možno absolvovat mnoho túr na „nižší“ štíty, do sedel, soutěsek, k jezerům i bez využití lanovky. Ubytování účastníků je ve výšce 2 020 m, takže se na některé túry i sestupuje. Navíc jsou v údolí i na hřebenech horské chaty, které mohou být cílem mnoha túr. Nejznámější je Similaunhütte 3 016 m, Schönne Aussicht 2 845 m, Oberetteshütte 2680 m, Berglalm 2218 m, Finailhof 1 952 m. Okolí nabízí 300 km značených tras od „dětských“, po „horolezecké“. A po túrách čeká hosty minicentrum s kostelíkem (spíše jen kapličkou), krytý olympijský bazén a fitness v hotelu a k tomu víno, pivo, nealko v rámci all inclusive.

Ubytování: BLU HOTELY SENALES
Resort tvoří Sport Hotel Cristal a propojený Club Hotel Zirm. Leží na konci pohádkového vysokohorského údolí, jsou obklopeny horskými štíty. Nabízí 2 restaurace, recepci, 2 bary a společné velké sportovní a relaxační centrum. Zde patří velký krytý bazén a plně vybavená posilovna (obojí v ceně pobytu). Dále za poplatek sauna, turecké lázně, whirlpool, tenisové kurty, stolní tenis, bowling, solárium. Hotely ležící v nadmořské výšce 2 020 m, byly postaveny v 80. a 90. letech jako místo ubytování turistů, lyžařů a také jako sportovní centrum pro vysokohorskou přípravu (méně kyslíku) italských sportovců. Jedná se o standardní *** kapacity, částečně rekonstruované a upravované. Hotely jsou vzdáleny jen cca 100 m od vysokohorských lanovek.

POKOJE:
standardní dvoulůžkové pokoje (některé s možností 1 -2 přistýlek): vybaveny sprchou a WC, fénem, sat TV, trezorem, WIFI (za poplatek)

STRAVOVÁNÍ a služby all inclusive light:
snídaně formou bufetu
lehký oběd formou menšího bufetu (předkrm, jednoduché hlavní jídlo, salát, nápoje)
odpolední malé občerstvení 16.00 – 17.00 (káva, čaj, sladkosti)
večeře formou bufetu plus nápoje – ke každému jídlu nápoje (čepované pivo, stolní víno, nealko nápoje a voda – samoobsluha)
nápojový bar 10.00 – 19.00: volně (samoobsluha) čepované pivo, stolní víno, nealko nápoje
vstup do bazénu a fitness
WIFI ve společných prostorách

PROGRAM:
1. den: Odjezd v 19.30 z Karviné na Brno, Rakousko, Itálii.
2. den: V brzké dopoledne příjezd do údolí Schnalstal, k jezeru Lago di Vernago (1 700 m). Turistika v okolí jezera, výstup k chatě Berglalm 2 218 m. Nároční mohou (dle počasí) vystoupit na vyhlídkový štít Nock Spitze 2 719 m. Odpoledne ubytování, večeře, koupání, zábava.
3. – 6. den: Rekreační, horská a vysokohorská turistika v údolí Schnalstal a okolních Ötztalských Alpách (viz popis oblasti). Jeden výjezd autobusem (krátký) k jezeru Lago di Vernago (nástupiště na množství horských i vysokohorských túr, Similaunhütte 3 016 m aj.). Odpoledne rekreace, koupání v bazénu, konzumace nápojů, zábava. Důležité: především pro vysokohorské túry nutné příslušné vybavení a zkušenosti, pro „velehorské“ výstupy nutné vybavení na sníh a led. Samotný hotel se nachází ve výšce 2 020 m, proto i pro rekreační turistiku je potřebné dobré turistické oblečení.
7. den: Ráno odjezd do nedalekého, romantického Karthausu, kde až do roku 1782 prosperoval klášter Certosa. Z tohoto pohádkového letoviska (leží ve výšce 1 350 m) možnost výstupů na okolní štíty (např. Kreuzspitze 2 575 m) a jezera (Saxalbsee 2 482 m). Případně jen na vysokohorskou chatu Kloser Alm 2 154 m. Rozloučení s horami, odpoledne (dle počasí) odjezd.
8.den: Ráno (dle stavu silnic) příjezd do Karviné.
Turistiku v horách je nutno přizpůsobit aktuálním povětrnostním podmínkám!

V CENĚ ZÁJEZDU: Doprava autobusem, 5x ubytování s all inklusive (viz popis), informační materiály, bazén, posilovna, vedoucí zájezdu, pojištění CK proti úpadku, DPH
CENA NEZAHRNUJE: Pojištění (nutné pojištění léčebných výloh, vhodné je též komplexní cestovní pojištění a pojištění storna), turistická taxa cca 2€/den, lanovky v Senales.
CENA: 9 980 Kč ubytování ve dvoulůžkovém pokoji se sprchou a WC
8 880 Kč ubytování na 3./4. lůžku (přistýlce) ve dvoulůžkovém pokoji se sprchou/WC
13 480 Kč ubytování v jednolůžkovém pokoji se sprchou a WC

INFORMACE:
Výše uvedená cena platí pro kolektiv minimálně 42 platících osob. Organizátor cestuje zdarma. V případě mimořádného zájmu možno využít větší autobus pro 52 účastníků.
Tento zájezd je specifický. Je zde „vysokohorské“ ubytování ve větší výšce než je Téryho chata. Denně se vychází přímo z hotelu (a vrací se do hotelu). Na rozdíl od Téryny je zde hotel s bazénem, strava all inclusive, víno, pivo a další občerstvení již v ceně.
Počítá se s většinou dvoulůžkových pokojů. Je možno případně obsadit několik vícelůžkových pokojů (tj. dvoulůžkové s 1 – 2 přistýlkami).
V oblasti Schnalstalu jsou možné túry různé obtížnosti. Od jednoduchých vycházek kolem hotelu, k chatám, kolem jezera Vernago, přes výstupy na krásné horské chaty a sedla (výška sedel kolem 2 700 m) až po vysokohorské túry na štíty kolem 3 000 m. Pro zkušené alpinisty s příslušným vybavením (lana, úvazky, mačky, cepín, přilba, atd.) možnost uskutečnění velehorských túr (toto je však úplně mimo standardní zaměření zájezdu). Pro vysokohorské túry nutná originální mapa oblasti (Kompass apod.), pro horské a rekreační túry budou k dispozici informační mapy (černobílé kopie turistické mapy 1 : 50 000).
Vzhledem k tomu, že výběr túr je doslova obrovský, nejsou zde uváděny přesné, konkrétní túry. Kolektiv (skupinky) si vybírají túry dle momentálního počasí, schůdnosti turistických stezek, kondice. Podklady pro velké množství „možných“ túr (včetně map, popisů, fotografií) jsem již poslal během rozsáhlé mailové diskuze o připravovaném zájezdu.
Z údolí vedou dvě lanovky. Vysokohorská kabina do výšky 3 200 m. Je využívána lyžaři k dopravě na ledovec, k rekreační turistice, k méně náročným výšlapům (po hřebeni, případně do údolí) a k nástupům na velehorské, ledovcové túry. V průměru (dobré počasí atd.) lze tuto lanovku využít 1 – 2x za pobyt. Jízdenka (skupinová) nahoru vyjde na cca 17 – 18€ (možno zakoupit různé zvýhodněné karty).
Na druhou stranu vede nová průběžná kabinová lanovka s převýšením cca 450 m. Opět výborná k nástupu na chaty, nižší štíty, jezera. Využitelná cca 1x. Výjezd stojí cca 8€.
Mají zde kartu na 4 zpáteční jízdy lanovkami v širokém okolí. Za skvělého počasí je využitelná, pokud se počasí zhorší (nebude možné „turistovat“ nad 3 000 m), výhodná nebude. Karta stála v roce 2019 58€ (je to spíše individuální rozhodnutí, někomu vyhoví a ušetří, jiný by utratil zbytečně).
Je zde ještě jeden PROBLÉM s velkým „P“. I když je hotel velký, velký je také zájem o něj. Po dlouhém vyjednávání mám poskytli nabídku, bohužel „očekávají“ brzké potvrzení. Objednávka na ubytování musí proto odejít co nejdříve (pozn.: Bílovečáky jsem musel potvrdit začátkem prosince). Nejsou ochotni pokoje držet v nezávazné opci delší dobu. To znamená, že v případě zájmu bych potřeboval přihlášky včetně zálohy (3 000 Kč/osoba) do 30. listopadu 2019. Samozřejmě může následně dojít k menším změnám (změně účastníků apod.). K 30. květnu 2020 by byl pak třeba uhradit doplatek.
V případě zájmu o zájezd bych zaslal další podrobnosti k objednání zájezdu.

Jiří Janík
CK TURISTA

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.