Nejbližší výlet

Výlet č. 10  Malá Fatra
Datum:      2. 6. 2018

Trasa:              Kunerad, zámok – Veterné – VeĽká lúka – Minčol – Turie
Délka:             22,8 km (7:10 hod.)
Trasa:              Turie – Čipčie – Pod Ostrou – Turie
Délka:             10 km (3:25 hod.)

Mapa: VKÚ 120 Malá Fatra – Martinské hole
Vedoucí:         Šiřina

Odjezd: Petřvald 5:10         Havířov 5:20             Karviná 5:40
Délka trasy autobusu: 131km                              Předpokládaný odjezd zpět 17:30

Zajímavá místa:

Kunerad – první zmínka o obci pochází z roku 1490. Osada vznikla v údolí potoka Bystrička jako zemanská obec. Patřila k zemanským rodinám Práznovských a Athalmyovců. V roku 1990 zde byl vybudován kostel Povýšení svatého Kříže.
V Kuneradu se nachází lovecký zámek, který dal postavit v roce 1916 hrabě Balestrém, pruský junker. Stavba měla původně sloužit jako rekreační lovecký zámek pro tehdejší císaře Rakousko-Uherska a Německa – Františka Josefa a Viléma II. Po vypuknutí 1. světové války se tento záměr neuskutečnil. Sloužil jako rodinné sídlo pro potřeby rodiny Balestrémů, kteří zámek navštěvovali. Později během SNP měla v zámku sídlo 2. partyzánská brigáda M. R. Štefánika. Proto ho 25. září 1944 německé jednotky vypálily. Dnes zde je osazena pamětní deska.
Po rekonstrukci v roce 1959 zámek sloužil k léčení onemocnění dýchacích cest jako Léčebna SNP Kunerad. Další rekonstrukce proběhla v roce 1974 a zámek přešel pod Československé státní lázně Rajecké Teplice, později Slovenské státní lázně Rajecké Teplice, respektive Slovenské léčebné lázně Rajecké Teplice, a.s. V roce 1996 zámek prošel spolu s lázněmi v Rajeckých Teplicích do soukromého vlastnictví. Od té doby byl využíván jen příležitostně. 10. března 2010 zasáhl během rekonstrukce střechu zámku velký požár a od té doby chátrá.
Stavba je postavena ve stylu moderní secese v duchu francouzské architektury. Zámek doplňují nárožní věže, vikýře, terasy s arkádami, venkovní schodiště a park. K zámku byla přistavěna kaple svaté Terezky Ježíšovy. Původně byl zámek moderně zařízen a připojen na vlastní vodní elektrárnu.

Veterné (1 442 m) – výrazný homolovitý vrchol se nachází v hlavním hřebeni Lúčanské Fatry mezi vrcholy Vidlica a Horná lúka. Jedná se o třetí nejvyšší vrchol této části Malé Fatry, kterou turisté obvykle nazývají jako Martinské hole.
Homolovitý tvar má vrchol Veterné jen při pohledu od západu a zejména od jihu, při pohledu ze severu a západu se jeví jen jako vcelku nenápadná vyvýšenina hlavního hřebene Malé Fatry. Veterné, na jehož vrcholu stojí turistický rozcestník, je dokonalý kruhový  rozhled. Za pěkného počasí je krásně vidět Kľak, Strážov, celou Malou Fatru, Velkou Fatru, Súlovské vrchy, Beskydy či Javorníky.
Veterné je důležitou křižovatkou turistických cest. Značky se sem sbíhají od Velké lúky a z opačné strany z Horné lúky (červeně značená hřebenovka) nebo z Kuneradu (žlutá značka). Vrchol Veterného je lučnatý, na svazích se objevují rozsáhlé porosty borůvek. Na horní hranici lesa je častá jeřabina a horská smrčina.

Veľká lúka (1475,5 m n. m.) je nejvyšší vrchol lúčanské části Malé Fatry. Na východě sousedí s horou Krížava a na západě s horou Veterné.
Veľká lúka je plochý travnatý vrchol v centrální části hlavního hřebene Lúčanské Malé Fatry. Otvírá se z něj kruhový rozhled na Malou a Velkou Fatru a na Žilinskou a Turčianskou kotlinu. V okolí vrcholu jsou velké oblasti porostlé kosodřevinou a borůvčím. Na hřebeni se poblíž vrcholu rozkládají rašeliniště, která jsou v deštivých obdobích těžko průchozí.

Zázrivá (1 394 m):  poslední vrchol bezlesé části Lúčanské Malé s dokonalým kruhovým výhledem, oproti části hřebene mezi Veterným a Krížavou je méně navštěvován.

Minčol (1364 m n. m.) je loučnatý vrch v hlavním hřebeni Lúčanské Malé Fatry. Na vrcholu je umístěn velký kovový dvojkříž a nachází se zde křižovatka několika turistických cest.
Z vrcholu je kruhový výhled na Žilinskou kotlinu, město Žilina, Turčianskou kotlinu, město Martin, na Malou a Velkou Fatru. Při příznivých podmínkách se projeví jeho výhodná poloha v ose horního toku řeky Váh a nižších pohoří ležících na severu a západě. Na východě tak lze dohlédnout přes Liptov ke štítům Vysokých i Nízkých Tater, vidět Veľký Choč, Oravské i Kysucké Beskydy. Na západě lze pozorovat Lysou horu či Radhošť a jihozápadním směrem lze v dálce zahlédnouz vysílač na vrcholu Velké Javořiny nad Starou Túrou.
V okolí Minčola se během druhé světové války odehrály silné boje, čehož dokladem je i památník na úpatí kopce směrem na Strečno. Na jeho svazích jsou stále patrné pozůstatky zákopů a expozice zbraní, které se v dubnu 1945 podíleli na ostřelování německých pozic v Žilinské kotlině a na osvobození samotné Žiliny.

Turie – první písemná zmínka o obci pochází z roku 1386. Rozprostírá v malebném údolí Malé Fatry, pod vrcholem Minčolem v Turské dolině, která se táhne kolmo na Rajeckou dolinu. Nejbližším městem jsou Rajecké Teplice a 12 kilometrů vzdálená Žilina.
V obci stojí římskokatolický Kostel sv. Michala archanděla přibližně ze 16. století a kaple svaté Anny z roku 1720.

Turistické známky:
469 SK            Chata Martinské hole – chata
721 SK            Krížava – chata Martinské hole, IC Martin
722 SK            Minčol – chata Martinské hole, IC Martin

Výškový profil:
stoupání 1110 m,  klesání 1260 m