20.6.2015 Valaská Dubová – Veľký Choč – Likavka

Náš plán nás po 6 letech a 1 týdnu opět zavedl na jeden z nejkrásnějších slovenských vrcholů – Veľký Choč. Předpověď počasí se s blížícím dnem výletu pomalu, ale jistě zlepšovala…V dobré náladě jsme vystoupili v již tradičním nástupním místě našich společných výstupů na tohoto vápencového krasavce – obci Valaské Dubové. Na úvod se někteří prošli k (zavřené) Jánošíkově krčmě, kde byl údajně zajat Juraj Jánošík. Poté jsme se již vydali v oblačném počasí bez deště na výstup. Prakticky hned za obcí kvetlo na loukách velké množství květin, takže se bylo nač koukat. Neustále se zužující a čím dál stmější pěšinou jsme kolem několika skalních útvarů a bradel vystoupali až na Strednú polanu. Z ní se většina z nás vydala zdolat samotný vrchol, který se před námi hrdě vypínal. Ti, kdo se na vrchol vydali, jej také zdolali. A na vrcholu jej čekala otevřená Vinárna na Choči, jejíž pohostinnosti všichni rádi využili. I výhledů z vrcholu jsme se pokochali, ač díky oblačnosti nebyly zcela ideální.

Z vrcholu jsme se vydali zpět na sestup na Strednú polanu – někdo volil stejnou cestu pro výstup i sestup, jiní využili pro jednu z cest přímou zelenou značku a pro druhou tzv. zimní cestu. Na Stredné polaně jsme prošli kolem přepychového Hotelu Choč a posléze se na delší dobu vnořili do lesů. Ty nás přes několik vyvýšenin nakonec dovedli až do sedla Spuštiak. Zde si každý dle svého gusta vybral další pokračování sestupu – o něco kratší, ale mnohem méně náročnější modrou značku vedoucí přímo do obce Likavka nebo náročnější červenou značku. Tato červená značka ze sedla stoupala strmě vzhůru, pěšina zde byla úzká a místy byla zatarasena spadlými stromy. Po zdolání tohoto strmého stoupání jsme po chvíli došli ke značené krátké odbočce vedoucí na Predný Choč. Ti, kteří se rozhodli k této krátké zacházce, rozhodně nelitovali – výhled z této lokality byl opravdu bechderoucí! Následně nás již čekal jen strmý sestup ke zřícenině hradu Likava a od něj následně ještě chvíli strmě, poté již mnohem pohodlněji jsme došli do obce Likavka, kde jsme náš výlet úspěšně zakončili. I když počasí nebylo úplně dokonalé (během celého dne nás potkaly dvě krátké přeháňky a výhledy zhoršovala značná oblačnost), jistě byli všichni ti, kdo se tohoto výletu účastnili, plně spokojeni!

Tento výlet byl posledním výletem naší jarní sezóny – nyní nás čeká na začátku srpna další brigáda na Lysé hoře a poté již společná týdenní dovolená v polské části Tater.

Příspěvek byl publikován v rubrice 2015. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.